Strona główna » Budowa żurawia budowlanego
Spis treści
ToggleBudowa żurawia budowlanego
Żuraw wieżowy
Żuraw wieżowy to maszyna budowlana, która już chyba na stałe kojarzona jest z miejskim, rozwijającym się krajobrazem. Niektóre z tych konstrukcji mogą osiągać ogromne rozmiary. Największy obecnie produkowany żuraw ma długość ramienia wynoszącą 100 metrów i niebagatelny udźwig – 240 ton. Oczywiście operatorzy żurawi w swojej pracy na co dzień spotykają się ze znacznie mniejszymi maszynami.

Budowa żurawia budowlanego
Niezależnie od rodzaju, żuraw wieżowy składa się z kilku zasadniczych elementów. Pierwszym z nich jest podstawa żurawia. Istnieje kilka możliwych wariantów podstawy żurawi. Żurawie przejezdne dzielą się na szynowe i gąsienicowe. W pierwszym przypadku podstawa skonstruowana jest w elementy umożliwiające poruszanie się po szynach, które muszą być zainstalowane wcześniej. Ruchome podstawy gąsienicowe poruszają się na gąsienicach, a ich ustawienie wymaga relatywnie niewielkich prac wstępnych. Nieruchome podstawy żurawi mogą być umieszczone na kotwie traconej, na odpowiednio skonstruowanym podwoziu, albo w szybie windy (jest to często praktykowane rozwiązanie w przypadku budowy budynków o dużej wysokości). Kolejnym elementem jest rama (wieża) zbudowana ze stalowych modułów. Taka budowa umożliwia ustawienie żurawia o dowolnej wysokości, w zależności od potrzeb danej realizacji. Na ramie umieszczone są poziome elementy żurawia. Są to: wysięgnik, przeciwwaga i kabina operatora. W zależności od tego, w którym miejscu umieszczony jest element obrotowy, żurawie wieżowe dzielimy na górnoobrotowe i dolnoobrotowe.
Kurs na żuraw budowlany – co warto o nim wiedzieć?
Obecnie wszystkie kursy zawodowe, w tym również kursy na operatora żurawia wieżowego prowadzone są według wytycznych Urzędu Dozoru Technicznego, które zgodne są z wymaganiami odnośnie tego rodzaju kursów dla całego obszaru Unii Europejskiej (dzięki temu operator po kursie może również znaleźć pracę za granicą). Według obecnie obowiązujących norm, aby uzyskać uprawnienia na żurawia konieczny jest kurs trwający nie mniej niż trzydzieści pięć godzin dydaktycznych. Najczęściej zajęcia rozłożone są w czasie na kilka, kolejnych dni, albo na nieco dłuższe okresy. Kurs obejmuje zarówno wiedzę teoretyczną – zarówno dotyczącą pracy z żurawiem, jak i wymogów prawnych i kwestii bezpieczeństwa, jak i praktyczne umiejętności niezbędne w późniejszej pracy.
Gdzie można znaleźć pracę po ukończeniu kursu?
Biorąc pod uwagę to, że obecnie rynek budowlany ma się bardzo dobrze, operator żurawia wieżowego może znaleźć pracę stosunkowo łatwo. Z oczywistych względów najłatwiej jest znaleźć zatrudnienie w kraju. Zarobki operatora żurawia być może nie są spektakularne, ale na pewno kształtują się w górnych granicach normy dla wykwalifikowanych robotników budowlanych. Na duże zarobki operator może liczyć natomiast w krajach Europy Zachodniej, które stoją przed nim otworem, dzięki ujednoliceniu przepisów dotyczących kwalifikacji i uprawnień. Praca operatora żurawia wieżowego czeka na chętnych również w krajach spoza Unii. W większości przypadków konieczne będzie jednak uzupełnienie przygotowania zawodowego o dodatkowy kurs, co biorąc jednak pod uwagę wysokie zarobki, nie stanowi dużego obciążenia finansowego. Należy również wspomnieć, że możliwości zatrudnienia, a także zarobki w dużej mierze zależą również od doświadczenia, dlatego też poleca się jak najszybsze rozpoczęcie pracy po ukończeniu kurs