Kurs doszkalający daje możliwość podniesienia kompetencji, zmiany warunków zatrudnienia lub pracy w ogóle, a także poprawy warunków bytowych. Niestety, koszty tego rodzaju kursów bywają dość wysokie, co może sprawić, że pracodawca nie będzie chciał skorzystać z takiej formy rozwoju pracowników. Na szczęście, możliwe jest skorzystanie z dofinansowania, które znacząco obniży ostateczny koszt takiej inwestycji.

Czym jest dofinansowanie?

Dofinansowanie jest niczym innym niż zwrotem części kosztów, jakie ponosi przedsiębiorca podczas doszkalania pracownika – czyli wysłania go na kurs, na przykład operatora maszyn budowlanych. Co ważne, z tego rodzaju pomocy finansowej może skorzystać przedsiębiorstwo, w którym zatrudnieni są operatorzy (oraz podnoszący kompetencje pracownicy), jak również firmy oferujące szereg szkoleń z różnego zakresu.

To sprawia, że dofinansowania, jakie można uzyskać ze środków krajowych czy unijnych mogą trafić nie tylko do osób już zatrudnionych, ale również tych, którzy aktywnie poszukują nowej pracy. Wysokość dofinansowania może przekroczyć nawet połowę ostatecznych kosztów szkolenia, a co za tym idzie – szansa na przejście kursu pojawia się również dla osób gorzej sytuowanych finansowo.

Rodzaje dofinansowań

Dofinansowanie na szkolenia może przyjmować różne formy. W ostatnich latach najczęściej jest udzielane przez podmioty unijne, a w przypadku kursów doszkalających, można spotkać się z dwiema podstawowymi formami dofinansowań:

– refundacji kosztów – dofinansowanie szkoleń nie musi wcale oznaczać, że środki zostaną przekazane podmiotowi jeszcze przed faktycznym skorzystaniem z kursu. W takim przypadku możemy mówić o refundacji kosztów, bowiem pieniądze w odpowiedniej wysokości są przekazywane do odpowiedniego podmiotu dopiero po udokumentowaniu odbycia szkolenia;

– bonami na usługę rozwojową – w takim przypadku dofinansowanie jest przyznawane z wyprzedzeniem, na podstawie uprzednio złożonego wniosku. Po uwzględnieniu dokumentacji, można dokonać zakupu bonu za kwotę zgodną ze stawką dla danego województwa i wykorzystać go we wskazanym terminie (w większości obszarów Polski okres ten wynosi około 11 miesięcy od daty zakupu).

Warto pamiętać, że wysokość dofinansowania może różnić się w każdym województwie, gdyż w większości przypadków kwoty refundacji są ustalane na podstawie potrzeb danego obszaru. Co za tym idzie, aby poznać dokładną kwotę, jaką trzeba będzie zapłacić za kurs operatora maszyn budowlanych, należy wejść na odpowiednią pod względem regionu stronę internetową. Tylko w ten sposób można pozyskać dokładne dane.

Kto może skorzystać z dofinansowania na szkolenia?

Dofinansowania do szkoleń są kierowane głównie do firm o różnych rozmiarach oraz rozmaitych profilach działalności. Nie oznacza to jednak, że osoba, która obecnie nie pozostaje zatrudniona, nie może skorzystać z tego rodzaju pomocy. Dofinansowania do szkoleń są oferowane również przez urzędy pracy, a część pracodawców decyduje się sfinansować kurs niedoświadczonym pracownikom, w późniejszym czasie występując o dofinansowanie.

Dlaczego warto?

Kursy doszkalające dają szansę na poprawę warunków bytowych, zmianę pracy i tym samym samorealizację. W związku z tym, warto wybrać się na szkolenie, które będzie dofinansowane ze środków unijnych lub krajowych. Aktualnie dostępne w tym zakresie projekty można znaleźć na stronie Bazy Usług Rozwojowych, w której zebrane są finansowane z funduszy europejskich kursy doszkalające dla operatorów maszyn budowlanych, a także innych podmiotów.