Strona główna » Kafar, czym jest i jakie ma zastosowanie
Spis treści
ToggleKafar, czym jest i jakie ma zastosowanie
Jak zbudowany jest kafar?
Kafar jest to przyrząd wykorzystywany do prac przy wbijaniu pali, składa się on z dwóch kluczowych elementów: młota lub tzw baby- część uderzająca w pal z odpowiednim ciężarem, drugim elementem jest wieża, której konstrukcja składa się z trójnoga, jest to część niezbędna do unoszenia baby lub młota.

Do czego służy urządzenie jakim jest Kafar
Kafar jest to urządzenie, które służy do wbijania pali drewnianych jak i żelbetowych oraz do wyciągania takich elementów jak np. kształtownik z elementu ścianek szczelnych. Maszynę można klasyfikować ze względu na typy napędów np. spalinowe, parowe, powietrzne, mechaniczne, ręczne, a także ze względu na konstrukcje czyli konstrukcję drewnianą ze stalowymi prowadnicami pionowymi, z prowadnicami pochylnymi oraz ruchomymi, obrotowe i uniwersalne.
Rodzaje i zastosowanie kafarów
Maszyna jaką jest kafar znajduje swoje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłowych. Wyróżniamy:
Kafary do fotowoltaiki takie jak kafar samojezdny KB-2 wersja kołowa do barier drogowych i do fotowoltaiki, kafar samojezdny KB-2/KB2G do wbijania słupów pod konstrukcje fotowoltaiczne, Kafar samojezdny KB-3G do wbijania słupów pod konstrukcje fotowoltaiczne, kafar samojezdny KB 4G.
Kafary kolejowe PD-2500 oraz kafar kolejowy typ KK-2750, służy on do wbijania w ziemię pali prefabrykowanych, prostokątnych przy pomocy młota hydraulicznego. Długość maksymalna wbijanego pala wynosi 5m i waży 2350 kg.
Kafary zastosowane dla budownictwa to osprzęt kafarowy koparkowy OKM-2750H do koparki gąsienicowej oraz kafar z osprzętem palowniczym KPG-14/60.
Kafary do wykonywania ostróg morskich i jest to kafar kroczący po palach KKP-2750
Mini kafary
Mini kafar to inaczej palownica. Służy do wbijania pali, słupków oraz innych podobnych przedmiotów do ziemi. Jest to dość popularne urządzenie i znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach jak np. budowanie ogrodzeń systemowych. Mini kafar jest lekkim urządzeniem więc do jego obsługi wystarczy jedna osoba, dodatkowym atutem jest łatwość w transporcie urządzenia.
Urządzenia te są dużym ułatwieniem przy niewielkich robotach naprawczych czy niewielkich projektach jak np. ogradzanie niewielkich gospodarstw rolnych, ogradzanie szkółek roślin, wzmacnianie stromych zbocz winnic, do pomocy w instalacji naziemnej fotowoltaiki, tworzenia ogrodzeń tymczasowych jak np. podczas festiwali, koncertów lub targów. Wyróżniamy kilka typów kafarów:
Mini kafar DPD-100 z silnikiem dwusuwowym oraz mini kafar DPD-100 z silnikiem Honda GX35 , służą do wbijania elementów ze stali, tworzywa lub drewna do średnicy 10cm, częstotliwość ich udaru wynosi 820-1200 uderzeń na minutę.
Mini kafar DPD-120 z silnikiem czterosuwowym i Mini kafar z silnikiem Honda GX35, dostosowane są do wbijania pali do średnicy 12 cm a częstotliwość ich udaru wynosi 900-1300 uderzeń na minutę.
Operator kafary
Jeżeli myślałeś o tym, by zostać operatorem kafary, w naszym ośrodku masz możliwość zapisania się na kurs operatora kafary !