Kurs Konserwatora wózka widłowego jezdniowego

Konserwacja wózków jezdniowych

Jezdniowe wózki widłowe należą do kategorii urządzeń transportu bliskiego, co skutkuje koniecznością ich regularnej kontroli przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT). UDT jest organem upoważnionym do wydawania uprawnień umożliwiających przeprowadzanie inspekcji oraz konserwacji tych urządzeń. Istnieją dwie główne kategorie uprawnień:

IWJK – umożliwia konserwację jezdniowych wózków podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia oraz wózków specjalizowanych.

IIWJK – upoważnia do wykonywania prac konserwatorskich jedynie w przypadku jezdniowych wózków podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia, z wyłączeniem wózków specjalizowanych.

Uprawnienia na konserwatora wózków jezdniowych, uzyskiwane po spełnieniu określonych wymagań, mają charakter bezterminowy, co oznacza, że nie wymagają regularnego odnawiania. Obejmują one całe terytorium Polski, niezależnie od miejsca wykonywania pracy przez konserwatora.

Osoba ubiegająca się o uprawnienia do konserwacji wózków widłowych powinna spełnić szereg kryteriów. Kandydat musi mieć ukończone 18 lat, posiadać minimalne wykształcenie zawodowe oraz uzyskać odpowiednie zaświadczenie lekarskie umożliwiające pracę w tym zawodzie. Dodatkowo konieczne jest ukończenie specjalistycznego kursu.

Ogólnie rzecz biorąc, konserwator wózków widłowych odpowiada za ocenę stanu technicznego pojazdów poprzez regularne i dokładne przeglądy konserwacyjne, a także nanoszenie odpowiednich adnotacji dotyczących tych przeglądów do Dziennika Konserwacji danego pojazdu. W trakcie tych przeglądów skupia się głównie na:

  1. Ocenie stanu technicznego elementów wyposażenia wózków widłowych, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo, takich jak układ hamulcowy czy mechanizmy napędowe.
  2.  Sprawdzaniu sprawności urządzeń sygnalizacyjnych, sterujących i oświetleniowych.
  3. Weryfikacji zgodności z instrukcją eksploatacji oraz prawidłowej obsługi danego pojazdu.
  4. Analizie konstrukcji nośnej, zwłaszcza mocowań, elementów spawanych czy nitowanych.

Dodatkowo konserwator wózków widłowych może zajmować się usuwaniem wszelkiego rodzaju usterek i awarii, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie danego pojazdu.

Przeciętne wynagrodzenie konserwatora wózków widłowych w Polsce zależne jest głównie od posiadania doświadczenia oraz stażu pracy w obszarze konserwacji urządzeń transportu bliskiego. W kraju średnie zarobki konserwatora wózków widłowych wynoszą około 3900 złotych brutto miesięcznie. Natomiast najwyższe wynagrodzenia dla tego zawodu mogą sięgać ponad 4600 złotych brutto miesięcznie.

Aby uzyskać dokładne informacje na temat cen kursów na konserwatora wózka widłowego, skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta.

Minimalne Wymagania

Ukończone 18 lat

Wykształcenie podstawowe

×