Strona główna » Ładowarka teleskopowa- uprawnienia
Spis treści
ToggleŁadowarka teleskopowa znajduje zastosowanie przy okazji przeprowadzania różnego rodzaju akcji ratunkowych i gaśniczych, a także wielu prac rolniczych i budowlanych. Maszyna tego typu musi dysponować odpowiednim certyfikatem, który potwierdza spełnienie kryteriów i norm ustawy dotyczącej oceny zgodności. Jej eksploatacja nie wymaga natomiast uzyskiwania żadnych pozwoleń. Operator ładowarki teleskopowej powinien jednak posiadać stosowne uprawnienia, pozwalające na bezpieczne użytkowanie tego pojazdu podczas pracy.
Ładowarka teleskopowa to odpowiednio skonstruowany wózek podnośnikowy, wyposażony w zmienny wysięg. Pojazdy tego typu należą do kategorii specjalizowanych wózków widłowych, czyli uniwersalnych sprzętów wielozadaniowych. Do charakterystycznych cech ładowarek teleskopowych zalicza się ich bardzo wysoka wydajność – maksymalna wysokość podnoszenia to w większości przypadków ok. 30 m, a udźwig w zależności od modelu i marki może wynieść nawet 22 tony. Maszyny te mogą wykonywać wiele prac wymagających przemieszczania różnych materiałów i towarów z jednego miejsca w drugie, w górę lub w dół. W sprzedaży dostępne są ładowarki teleskopowe standardowe, a także wyposażone w różne dodatkowe akcesoria. W zależności od potrzeb, pojazd ten może mieć większe lub mniejsze gabaryty. Duża zwrotność tego typu ładowarek sprawia, że z powodzeniem sprawdzają się nawet w miejscach o ograniczonej przestrzeni.
Uprawnienia na ładowarkę teleskopową można zdobyć po odbyciu odpowiedniego kursu, który zakończony jest egzaminem przed Urzędem Dozoru Technicznego. Aby uzyskać w nim pozytywną ocenę, należ wykazać się umiejętnościami w zakresie manewrowania tym urządzeniem w bezpieczny sposób. Konieczne jest również zdobycie wiedzy pozwalającej na podjęcie pracy z wykorzystaniem ładowarki teleskopowej, obejmującej m.in. tematykę dozoru technicznego, rodzaju załadunków czy przepisów BHP. Po uzyskaniu pozytywnej oceny, uczestnik kursu otrzymuje uprawnienia na ładowarkę teleskopową. Ich posiadanie pozwala na obsługiwanie tego typu maszyn zarówno w kraju, jak i zagranicą. Uprawnienia dają też możliwość obsługi ładowarek teleskopowych z dodatkowym wyposażeniem, takim jak wiertnice, zawiesia dźwigowe czy kosz.
Jeżeli operator ładowarki teleskopowej kurs ukończy pomyślnie i zda egzamin, nie musi podchodzić do niego drugi raz w celu przedłużenia ważności uprawnień. Dodatkowo uzyskać można dokumentację potwierdzającą posiadane kwalifikacje w kilku językach obcych, standardowo po angielsku, niemiecku i norwesku. Uprawnienia przyznawane są na ładowarki teleskopowe każdego typu – zarówno czołowe, jak i obrotowe. Te pierwsze dysponują wysięgnikiem umieszczonym po prawej stronie oraz nieruchomą kabiną, a także cechują się bardzo dużym udźwigiem. Ładowarki obrotowe posiadają natomiast dodatkową głowicę obrotową, pozwalającą na obracanie kabiny operatora o 360 stopni. Maszyny te wyróżnia też duża maksymalna wysokość podnoszenia. Aby odbyć szkolenie na operatora ładowarki teleskopowej, skorzystać można z ofert firm organizujących tego rodzaju kursy. Najlepiej poszukać programu edukacyjnego w zakresie wózków widłowych kategorii 1WJO, do których zaliczają się te maszyny. Szkolenie można odbyć indywidualnie, bądź też zapisać się na kurs organizowany przez pracodawcę. Wiele przedsiębiorstw prowadzi szkolenia dla swoich pracowników, które zwykle odbywają się bezpośrednio na terenie firmy lub w wybranym zakładzie pracy
„Serce człowieka obmyśla drogę, lecz Pan utwierdza kroki,
i nie w jego mocy leży kierować swoimi krokami, gdy idzie”.
Tomasz Akempis.