Strona główna » Operator walca drogowego atrakcyjna praca
Spis treści
ToggleOperator walca drogowego atrakcyjna praca
ciekawa i atrakcyjna praca
Walce drogowe to urządzenia, które były znane już w starożytności. Wówczas to miały one postać niewielkiego sprzętu wykonanego z pnia drzew. Ówczesne walce były ciągnięte przez konie i przydawały się niejednokrotnie podczas wyrównywania terenu. Dziś maszyny te są powszechnie wykorzystywane podczas wykonywania poszczególnych robót drogowych. Nowoczesne urządzenia cechują się bardzo wysoką wydajnością oraz efektywnością.

Jakie są rodzaje walców drogowych?
Walec maszyna drogowa w zależności od posiadanych parametrów dzieli się na kilka rodzajów. Wyróżnia się walce statyczne, wibracyjne oraz udarowe.
Urządzenia statyczne charakteryzują się tym, że oddziałują masą własną tylko na niewielką głębokość. W związku z tym znalazły one zastosowanie podczas wykonywania pracach końcowych związanych z utwardzaniem powierzchni. Walce statyczne są wykorzystywane w celu dogęszczania górnych warstw nasypów oraz zagęszczania podsypek pod fundamenty.
Walce wibracyjne charakteryzują się tym, że oddziałują na podłoże bardzo dynamicznie oraz statycznie. Zapewniają one drgania o wysokiej częstotliwości, która potrafi oddziaływać na kilka metrów w głąb podłoża. Ten niezawodny sprzęt potrafi generować drgania o częstotliwości nawet do 50 Hz.
Walce udarowe to takie maszyny w których statyczna siła nacisku jest wspomagana za pomocą swobodnie spadających obciążników.
Sprzęt ten można także podzielić ze względu na kształt. Biorąc pod uwagę ten istotny element wyróżnia się walce: siatkowe, okołowane, tarczowe oraz gładkie. Walce gładkie są używane podczas zagęszczania spoistych oraz średnio – spoistych gruntów, walce okołowane w przypadku gruntów niespoistych.
Z kolei klasyfikując te urządzenia ze względu na posiadany napęd wyróżnia się walce: przyczepne, samojezdne oraz prowadzone ręcznie. Można też spotkać podział walców ze względu na kształt oraz sprężystość wałów. Wówczas to wymienia się walce stalowe oraz ogumione. A biorąc pod uwagę napęd wyróżnia się urządzenia samojezdne oraz prowadzone ręcznie.
Poszczególne walce różnią się pomiędzy sobą również tym, że posiadają różną liczbę wałów. Oprócz tradycyjnych modeli jedno oraz dwu – wałowych coraz częściej można spotykać także walce trzy – wałowe oraz cztero – wałowe.
Jakie jest zastosowanie walców drogowych?
Walce to niezawodne maszyny drogowe, które są wykorzystywane podczas budowy dróg oraz zagęszczania mas nawierzchniowych. W zależności od posiadanej masy potrafią one oddziaływać na podłoże nawet do głębokości czterech metrów.
Sprzęt ten w ogromnym stopniu zwiększa efektywność wałowania oraz zagęszczania poszczególnych nawierzchni. Jego użycie sprawia, że praca przebiega szybko oraz sprawnie.
Standardowym przeznaczeniem walców jest udział w poszczególnych robotach drogowych wymagających równania warstw nawierzchniowych. Walce pojawiają się zatem na dużych placach budowy na których mają powstać osiedla mieszkaniowe, biurowce oraz obiekty o znacznej kubaturze.
Walec drogowy to sprzęt powszechnie wykorzystywany podczas budowy dróg rowerowych, asfaltowych oraz kołowych. Jest ona także niezbędny podczas utwardzania powierzchni na placach manewrowych oraz parkingach.
Walce można także bez problemu stosować na niedużych terenach. Dzięki usytuowaniu operatora na wyższej wysokości podczas wykonywania poszczególnych prac ma on zapewnioną dostateczną widoczność.
Operator walca praca i obowiązki
Operator walca drogowego to bardzo atrakcyjna a zarazem odpowiedzialna praca. Zakres obowiązków osoby pracującej na takim stanowisku jest bardzo szeroki. Zajmuje się ona właściwą organizacją stanowiska pracy, sporządzaniem dokumentacji eksploatacyjnej oraz wykonywaniem prostych regulacji i napraw.
Operator walca odpowiada także za przygotowywanie obsługiwanej maszyny do pracy w różnych warunkach. Poszczególne zadania wykonuje on walcem samodzielnie lub we współpracy z innymi maszynami budowlanymi.
Każdy operator walca drogowego powinien posiadać dobrą koordynację wzrokowo-ruchową, umiejętności manualne oraz wyobraźnię przestrzenną. W jego pracy codziennej przydaje się także duża cierpliwość oraz dokładność.
Jak zdobyć uprawnienia na operatora walca?
Dziś w dobie stałej rozbudowy oraz modernizacji dróg, zarówno powiatowych jak krajowych zapotrzebowanie na operatorów walców jest bardzo duże. W zawodzie tym potrafią spełniać się młode oraz ambitne osoby, które wciąż poszukują sposobu na udaną karierę zawodową.
Zdobycie uprawnień na walec drogowy, to doskonałe rozwiązanie zapewniające pewne źródło zarobkowania. Jak zatem zostać operatorem walca drogowego? Aby sprawdzić się w tym zawodzie trzeba ukończyć odpowiedni kurs. Każdy kandydat powinien mieć ukończone18 lat oraz posiadać wykształcenie minimum podstawowe.
Kurs na walec drogowy można ukończyć dla dwóch klas maszyn. Klasa III obejmuje sprzęt do 18 ton, a klasa II wszystkie typy walców. Aby móc przystąpić do kursu na operatora walca kl. II, należy wylegitymować się rocznym doświadczeniem w obsłudze maszyn kl. III.
Przed rozpoczęciem każdego szkolenia trzeba okazać się stosownym zaświadczeniem wystawionym przez lekarza medycyny pracy informującym o braku przeciwwskazań do wykonywania tego zawodu.
Szkolenie to składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Podczas zajęć teoretycznych uczestnicy zapoznają się z budową walca oraz zasadami BHP. Ponadto kursanci zapoznają się z podstawami elektrotechniki oraz wyglądem dokumentacji technicznej. Dowiadują się także jakie jest zastosowanie eksploatacyjne walca oraz jaka jest stosowana technologia robót.
Z kolei na zajęciach praktycznych uczą się obsługiwać to urządzenie. Kurs zawsze kończy się egzaminem. Po jego pozytywnym zaliczeniu każdy kursant może zacząć szukać atrakcyjnej oraz dobrze płatnej pracy w zawodzie operatora walca drogowego.