Czy wież że ...

Podest ruchomy to urządzenie, które chyba każdy widział choć raz w swoim życiu. Ale czy wiesz, że inna nazwa tego typu maszyny to „zwyżki”? Czy ma ona coś wspólnego z funkcją tego sprzętu? Do czego dokładnie służą podesty ruchome i jak zdobyć na nie uprawnienia?

Podest ruchomy - co to takiego?

Jest to maszyna, która stosowana jest praktycznie wszędzie, gdzie praca prowadzona na wysokości jest problematyczna i nie ma innego sposoby na doprowadzenie tam ludzi. Jest to również niesamowicie bezpieczne rozwiązanie. Budowa podestu to co najmniej platforma robocza (zwana koszem), dodatkowe elementy sterownicze, wysięgnik i podwozie. Zastosowanie podestu ruchomego jest pomocnie nie tylko w przypadku ludzi, ale również wszelkich materiałów. Wykorzystuje się je nie tylko na placach budowy, ale również coraz częściej w sektorze przemysłowym oraz usługowym.

Rodzaje urządzeń

Podesty ruchome możemy klasyfikować ze względu na kilka różnych kryteriów. Najbardziej istotny jest oczywiście podział ze względu na konstrukcję. Wyróżnić możemy podesty:

– wiszące – urządzenie złożone jest z platformy roboczej, która zawieszona zostaje na liniach nośnych oraz linach bezpieczeństwa, wszystkie te elementy połączone są ze wciągarką. Konstrukcja jest stałym elementem budynku lub zostaje zamontowana na jego dachu.

– przejezdne – urządzenie wykonane zostało z platformy roboczej, podwozia oraz nośnej konstrukcji, która zespolona jest z podwoziem. Podest ruchomy montowany jest na podwoziach, które przystosowane są do holowania na przyczepie, na podestach, które posiadają własny napęd oraz na podwoziu samochodowym.

– masztowe – cechą charakterystyczną konstrukcji jest maszt, po którym porusza się platforma wykonana w formie wóżka

Maszyny te podzielić możemy również ze względu na rodzaj zastosowanego wysięgnika, czyli ze względu na mechanizm, który służy do podnoszenia. Są nimi podesty:

– nożycowe – możliwość rozkładania mechanizmu nożycowemu dzięki dźwigni, które zostały ze sobą połączone. Dzięki temu możliwy jest ruch pionowy platformy roboczej

– przegubowe – konstrukcja nośna zaprojektowana została w formie łamanego przegubowo masztu,

– teleskopowe – kontrukcja nośna zaprojektowana została w formie teleskopowego masztu,

Podest ruchomy jest również kategoryzowany ze względu na sposób, w jaki jest on napędzany. Możemy wyróżnić podesty elektryczne, spalinowe i napędzane w sposób ręczny.

Uprawnienia na zwyżki

Sama obsługa podestu ruchomego nie należy do zadań szczególnie trudnych, jednak na osobie operatora spoczywa niebywale duża odpowiedzialność. Co za tym idzie, kandydat na operatora podestów ruchomych musi wykazywać się pewnymi presupozycjami oraz wiedzą, a także umiejętnościami. Aby móc zapisać się na kurs na zwyżki należy być osobą pełnoletnią, która ukończyła szkołę podstawową oraz nie wykazywać żadnych medycznych przeciwwskazań zdrowotnych, szczególnie do pracy na wysokości. Kurs ma na celu zdobycie wiedzy teoretycznej, ale również przede wszystkim umiejętności, które pozwolą na prawidłowe obsługiwanie podestu ruchomego. Uprawnienia zostają wydane przez Urząd Dozoru Technicznego po pozytywnym zdaniu egzaminu.Sam kurs trwa około 35 godzin, nie jest to więc kwalifikacja, której zdobycie powinno zająć nam sporo czasu. Po odbyciu szkolenia zarówno teoretycznego, jak i praktycznego kursant zobowiązany jest przystąpić do egzaminu z części teoretycznej i praktycznej. Jeśli uzyskany zostanie wynik pozytywny z obu tych części, zostaje wydana decyzja o przyznaniu uprawnień, które ważne są na okres 10 lat. W zależności od tego, w jakim ośrodku szkoleniowym realizowany będzie kurs, możliwe, że przed przystąpieniem do zewnętrznego egzaminu państwowego, będziemy zobowiązani do zdania egzaminu wewnętrznego, który ma zbadać poziom naszej wiedzy i wskazać ewentualne obszary do jej poszerzenia. Pamiętajmy, że w przypadku, gdy egzamin odbywa się w miejscu naszej pracy, musimy przygotować odpowiednią księgę rewizyjną urządzenia, która zawiera decyzję UDT oraz wpis konserwatora. Cena kursu zależna jest od ośrodka szkoleniowego, jego programu, kadry szkolącej. Szczegółowe informacje powinny zostać nam udzielone przez ośrodek, który wybierzemy do odbycia szkolenia.