Przecinarki do nawierzchni dróg z napędem silnikowym

Przecinarki jezdne to urządzenia, które mają dość szerokie możliwości zastosowania. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ich temat.

Przecinarki do nawierzchni dróg z napędem silnikowym

Przecinarki do nawierzchni dróg inaczej nazywane są również przecinarkami do asfaltu lub jezdnymi. Jest to niezwykle istotna grupa sprzętu budowlanego, który ma dość szerokie możliwości zastosowania. Są to urządzenia, które wykorzystuje się przede wszystkim podczas cięcia nawierzchni drogi. Ma to na celu jej późniejsze usunięcie lub stworzenie dylatacji. Dlatego tak istotny podczas prac jest wybór odpowiedniego sprzętu. Przecinarki używane są przede wszystkim podczas podejmowania różnych działań, które są w bezpośredni sposób związane z pracami remontowymi oraz budowlanymi. Urządzenie charakteryzuje się dość niskim poziomem wibracji, dlatego z całą pewnością zapewni odpowiedni komfort podczas pracy. W sprzedaży można również znaleźć przecinarki do nawierzchni dróg z napędem silnikowym, które będzie można wykorzystywać do prac realizowanych na mokro.

kurs na przecinarkę do betonu oraz asfaltu

Zastosowanie przecinarek

Przecinarka jezdna do betonu to urządzenie, które z całą pewnością ma bardzo szerokie możliwości zastosowania. Przede wszystkim sprawdzi się bardzo dobrze podczas zróżnicowanych prac budowlanych oraz remontowych. Dzięki urządzeniu możliwe jest cięcie materiałów o różnych poziomach twardości. Jest to zależne przede wszystkim od zastosowanej w danym przypadku tarczy. Maszyna bardzo dobrze się sprawdzi w przypadku obróbki dość zróżnicowanych materiałów. Wśród nich można wymienić zarówno asfalt oraz beton, jak i kamień oraz stal. Jest to dość uniwersalne urządzenie. Maszyna do cięcia betonu ma szerokie możliwości zastosowania przede wszystkim w przypadku prac remontowych odbywających się na drogach. Głębokość cięcia maszyny zależna jest od zastosowanej w danym momencie tarczy, dlatego powinna być ona w odpowiedni sposób dobrana do wykonywanej pracy. Cięcie wykonuje się na głębokość od 100 do 250 milimetrów.

Rodzaje przecinarek

Przecinarka to urządzenie, które jest przede wszystkim wykorzystywane do przecinania materiałów o zróżnicowanych strukturach. Maszyna powinna być w odpowiedni sposób dopasowana do realizowanej pracy, ponieważ wtedy będzie możliwe uzyskanie najlepszych efektów. W obecnych czasach w sprzedaży można znaleźć dość zróżnicowane modele przecinarek. Różnią się one między sobą w szczególności sposobem zasilania. Wśród tego rodzaju urządzeń można wymienić następujące:

– przecinarki ręczne, które inaczej nazywane są gilotynami; tego rodzaju produkty sprawdzają się przede wszystkim w przypadku cięcia glazury; ich rozmiary są niewielkie,

– przecinarki spalinowe to urządzenia, które nie wymagają zasilania energią elektryczną podczas pracy; dlatego z powodzeniem mogą być wykorzystywane w miejscach, w których nie ma dostępu do prądu,

– przecinarki elektryczne, które muszą być podłączone do prądu; sprawdzają się między innymi podczas cięcia płytek.

 

Jakie uprawnienia należy posiadać do obsługi przecinarek?

 

Do obsługi przecinarek do nawierzchni dróg z napędem spalinowym niezbędne są pewne określone uprawnienia. W celu podjęcia pracy z tego rodzaju maszyną należy zdobyć uprawnienia państwowe, czyli odpowiedni wpis w książce operatora maszyn. Zdobyte uprawnienia powinny być zgodne z wytycznymi Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. 

Uprawnienia na przecinarki jezdne obejmują zatem ukończenie odpowiedniego szkolenia na operatora przecinarki jezdnej, a następnie zdanie egzaminu państwowego z wynikiem pozytywnym. Kandydat na szkolenie powinien mieć ukończony osiemnasty rok życia. Dodatkowo istotny jest również jego stan zdrowia, który powinien być poświadczony stosownym badaniem lekarskim.