Strona główna » Rodzaje koparek oraz kurs na uprawnienia operatora koparki
Spis treści
ToggleRodzaje koparek oraz kurs na uprawnienia operatora koparki
Czy wież że ...
Chyba każdy z nas wie, jak wygląda koparka. Jednak zdecydowana większość z nas nie ma pojęcia o tym, że pra-koparka była koparką parową, którą skonstruował w wieku zaledwie dwudziestu lat William Otis. Gdyby nie ten wynalazek budowa Kanału Panamskiego nie byłaby możliwa.

Rodzaje koparek
Koparki są maszynami przemysłowymi, które wykorzystuje się głównie do zaspokajania potrzeb przemysłowych oraz podwykonawczych. Są one pomocne zarówno podczas budowy dróg, jak i budynków. Dodatkowo mogą one być używane w praktycznie każdej przestrzeni, która wymaga czegoś więcej niż łopata i siła ludzkich mięśni. Co ważne wykorzystywane są również małe koparki, które z powodzeniem można stosować. Wyróżnić możemy następujące rodzaje koparek:
- koparki przesiębierne – zaprojektowane do pracy na dnach wykopu. Są przystosowane do wykonywania wykopów dużych objętościowo.
- koparki podsiębierne – zaprojektowane do pracy na krawędzi wykopu, nie mają możliwości pracy na dnie wykopu. Za ich pomocą wykonuje się wykopy pod budynki oraz inne wykopy liniowe, we wszystkich tych miejscach, gdzie nie jest możliwe zastosowanie koparki przedsiębiernej.
- koparki chwytakowe – zaprojektowane tak, aby pracować na terenach wilgotnych i mocno nawodnionych. Z tego powodu wykorzystuje się je głównie w celu wydobywania gruntu ze zbiorników wodnych, pogłębiania koryt rzek oraz kanałów.
- koparki zbierakowe – zaprojektowane do wykopów, które wykonywane są przez zbierak. Wykorzystywana do wielu rodzajów wykopów.
- minikoparki – są najczęściej wykorzystywanymi maszynami budowlanymi. Są zaprojektowane w sposób, który umożliwia pracę w miejscach trudno dostępnych.
Budowa koparki
Ponieważ nie ma jednego rodzaju koparek, nie jest możliwe jednoznaczne określenie ich budowy. Wszystko zależy od tego, do jakich prac potrzebna jest dana maszyna. Każda z nich składa się z podwozia, którego główną funkcją jest nośność oraz nadwozia, gdzie umieszczona jest kabina operatora oraz urządzenie sterujące. Każda koparka wyposażona jest również w silnik, który jest niezbędny do prawidłowej pracy maszyny.
Koparki możemy podzielić między innymi ze względu na:
1. Rodzaj pracy, jaki wykonują:
- cykl przerywany – charakteryzuje się etapami pomocniczymi, które występują pomiędzy etapami pracy koparki. Tego typu koparka często nazywana jest jednonaczyniową.
- cykl ciągły – charakteryzuje się etapami pracy, które następują po sobie bez konieczności przerw. Posiadają więcej niż jedno naczynie urabiające, które połączone zostały za pomocą łańcucha. Inaczej nazywane koparkami wielonaczyniowymi.
2. Podwozie:
- koparka gąsienicowa,
- koparka kołowa,
- koparka krocząca – które wykorzystuje się do pracy na stromych skarpach, zboczach oraz podczas wykopywania melioracji rzek, a także kanałów,
- koparka umieszczona na środkach transportu.
Uprawnienia na operatora koparki
Tak jak większość szkoleń tego typu kurs na koparki składa się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Część praktyczna jest niezwykle istotna, ponieważ podczas jej trwania kandydat musi nabyć umiejętność eksploatacji koparki w zmiennych warunkach terenowych. Kurs zakończony jest egzaminem państwowym, który również składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Wytyczne do jego przeprowadzenia opracowane zostały przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Uzyskanie wyniku pozytywnego jest równoznaczne z otrzymaniem świadectwa oraz wpisu do książki operatora. Chcąc odbyć szkolenie, musimy przygotować się na około100 godzin nauki, podczas których około 70% to zajęcia praktyczne. Dokładny czas trwania kursu, a także jego cena w zupełności zależy od klasy uprawnień, jaka nas interesuje oraz rodzaju maszyny.
Operator koparki a zarobki
Tak jak w większości zawodów zarobki operatora koparki są zależne od kilku czynników. Najważniejszym jest region wykonywanej pracy oraz to, że praca w większych miastach zazwyczaj gwarantuje wyższą pensję. Ważne jest również doświadczenie oraz zdobyta klasa uprawnień. Średnie zarobki to od 4400 do 6500 zł brutto. Jednak ponad 25% osób o tych kwalifikacjach zarabia ponad 5800 zł brutto. Co ważne pracodawcy oferują również dodatki płacowe w postaci premii, ubezpieczenia na życie, czy sprzętu w postaci telefonu. Na wyższą premię w ramach rekompensaty mogą liczyć również ci, którzy zmuszeni są dojechać na miejsce prac oddalone od firmy.