Uprawnienia G2

Spółki państwowe i samorządy stoją przed dużymi wyzwaniami związanymi z produkcją ciepła, m.in. koniecznością ograniczenia spalania węgla czy coraz większym zaangażowaniem w inwestycje wykorzystujące odnawialne źródła energii. Specjaliści z różnych dziedzin energetyki muszą dysponować wieloma kwalifikacjami, umożliwiającymi legalne oraz bezpieczne wykonywanie określonych czynności ciepłowniczych. Pozwalają na to odpowiednie uprawnienia, które zdobyć można jedynie po odbyciu specjalnie ułożonego programu szkoleniowego.

Uprawnienia ciepłownicze

Uprawnienia G2 - zakres

Uprawnienia G2 to uprawnienia energetyczne grupy 2. Obejmują one wszystkie energetyczne instalacje, sieci i urządzenia wytwarzające, przetwarzające, przesyłające oraz zużywające ciepło. Dotyczą zarówno ich obsługi, jak i konserwacji, remontów, montażu, kontroli czy wykonywania niezbędnych pomiarów. Uprawnienia G2 obejmują przede wszystkim kotły parowe oraz wodne na paliwa płynne, gazowe i stałe o mocy przekraczającej 50 kW. W ich zakres wchodzą również instalacje i sieci cieplne o przesyle ciepła powyżej 50 kW, turbiny wodne i parowe o mocy powyżej 50 kW, przemysłowe urządzenia odbiorcze gorącej wody i pary o mocy powyżej 50 kW, urządzenia klimatyzacji, chłodnicze i wentylacji o mocy powyżej 50 kW oraz pompy, wentylatory, ssawy i dmuchawy o mocy powyżej 50 kW. Uprawnienia te dotyczą także sprężarek o mocy powyżej 20 kW, instalacji sprężonego powierza i gazów technicznych, pieców przemysłowych o mocy powyżej 50 kW oraz urządzeń do składowania, rozładunku i magazynowania paliw o pojemności składowania z masą powyżej 100 Mg. Należy również wspomnieć o aparaturze kontrolno pomiarowej, a także urządzeniach do automatycznej regulacji poszczególnych instalacji. Uprawnienia te uzyskać można w dwóch zakresach – eksploatacji (E) oraz dozoru (D). W każdym z powyższych przypadków, pod uwagę brane są również wszelkie urządzenia pomocnicze.

Kto może wykonywać czynności ciepłownicze?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Energii z 2019 roku dotyczącym higieny i bezpieczeństwa pracy przy urządzeniach energetycznych, do wykonywania czynności ciepłowniczych uprawnione są wyłącznie osoby posiadające kwalifikacje uzyskane na podstawie określonych przepisów. W Polsce zaświadczenia kwalifikacyjne w zakresie uprawnień energetycznych wydawane są przez różne stowarzyszenia, w tym Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Aby wykonywać takie czynności zgodnie z prawem, należy więc odbyć szkolenie SEP oraz zdać stosowny egzamin. W ten sposób uzyskać można nie tylko uprawnienia ciepłownicze, ale również gazowe czy elektryczne. Szkolenie SEP przeznaczone jest dla wszystkich osób zajmujących się eksploatacją lub dozorem urządzeń, sieci i instalacji cieplnych. Zdobycie stosowanych uprawnień pozwala na legalne wykonywanie wielu specjalistycznych prac w zakresie systemów ciepłowniczych, dlatego stanowią one bardzo cenną kwalifikację na rynku pracy. W Polsce stopniowo odbywa się duża transformacja energetyczna, obejmująca wszystkie sektory energii cieplnej – włącznie z produkcją. Szkolenie SEP w grupie G2 polecane jest zwłaszcza osobom, które chcą rozwijać swoją karierę zawodową – np. monterom instalacji grzewczych, instalatorom czy serwisantom. Aby przystąpić do kursu, nie trzeba posiadać żadnego wcześniejszego przygotowania.

Kto może przystąpić do egzaminu?


Do egzaminu na uprawnienia G2 przystąpić mogą wszystkie osoby pełnoletnie z wykształceniem minimum podstawowym, które potrzebują odpowiedniego zaświadczenia kwalifikacyjnego. Dotyczy to np. pracowników i właścicieli firm zajmujących się wdrażaniem instalacji ciepłowniczych, palaczów kotłów centralnego ogrzewania oraz innych fachowców wykonujących podstawowe czynności ciepłownicze. W takich przypadkach wystarczające są uprawnienia G2 w zakresie eksploatacji. Jeżeli jednak obowiązki polegają na kontrolowaniu czynności wykonywanych przez inne osoby lub wymagają samodzielnego podpisywania się na protokołach, konieczne okazują się uprawnienia z zakresu dozoru. Kwalifikacje te przyznawane są na okres 5 lat, po upływie których należy je zweryfikować. Dotyczy to osób, które wykonują czynności ciepłownicze w różnych miejscach – np. prowadząc firmę świadczącą usługi z zakresu instalacji ciepłowniczych u wielu klientów. Uprawnienia G2 mogą być przyznane również bezterminowo osobom, które pracują na określonym stanowisku i zawsze wykonują takie same czynności. Bezterminowość może zostać jednak zniesiona, w związku z czym każdy zobowiązany będzie do okresowego weryfikowania uprawnień.