Strona główna » Uprawnienia na montera instalacji elektrycznych
Spis treści
ToggleUprawnienia na montera instalacji elektrycznych
Jakie uprawnienia do wykonywania instalacji elektrycznych należy posiadać?
Wykonywanie prac elektrycznych wymaga posiadania pozwoleń. Jakie trzeba posiadać i które ustawy to wskazują? Oto omówienie przepisów, które regulują zasady nadawania kwalifikacji dla osób, które zajmują się eksploatacją urządzeń instalacji i sieci.

Jakie akty prawne regulują kwestie uprawnień dla monterów instalacji elektrycznej?
Monter instalacji elektrycznych to zawód wykonywany w oparciu o uprawnienia i regulacje prawne, zawarte w takich aktach normatywnych jak:
– Prawo energetyczne (Dz.U. 1997 nr 54 poz. 348);
– Prawo budowlane (Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414);
– Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz.U. 2003 nr 89 poz. 828.
Przede wszystkim konieczność posiadania uprawnień dla osób, które wykonują zawód montera instalacji elektrycznych wynika z art. 54. 1 Prawa Energetycznego, który wskazuje, iż: „osoby zajmujące się eksploatacją sieci oraz urządzeń i instalacji (…), obowiązane są posiadać kwalifikacje potwierdzone świadectwem wydanym przez komisje kwalifikacyjne”.
Wskazując na ten przepis, warto doprecyzować, czym jest sama „eksploatacja”. Otóż rozumie się ją jako wszelką ingerencję w instalację, zarówno w przypadłych małych działań, jak i tych znacznie bardziej złożonych.
Co istotne, w przepisach nie znajdziemy słowa „uprawnienia”, ale „świadectwo”, co wskazuje, że niezbędny jest dokument świadectwa wydany przez uprawnioną komisję i zaświadczający, że monter posiada kwalifikacje niezbędne do wykonywania swojego zawodu. Elektryk powinien mieć ten dokument przy sobie w czasie wykonywania pracy.
Rodzaje świadectw, które dają możliwość wykonywania pracy montera instalacji elektrycznych
Kwestia świadectwa nie jest jednoznaczna, ponieważ nie ma na nim ocen, natomiast dokładnie wskazano, jakie umiejętności jeśli chodzi o instalacje elektryczne posiada monter. Komisja wskazuje też, czego wykonywać mu nie wolno.
Istotną kwestię, zawartą w świadectwie, stanowi też możliwość obsługiwania domowej elektryki. I tak wskazuje się na trzy typy oznaczeń jeśli chodzi o uprawnienia do odbioru instalacji elektrycznej:
– G1;
– G2;
– G3.
Pierwsza z nich odnosi się do instalacji i sieci elektroenergetycznych, które posiadają napięcie do 1000 V jak i powyżej 1000 V. G2 odnosi się z kolei do urządzeń ciepłowniczych powyżej mocy 50 kW, co ma zastosowanie przede wszystkim w instalacjach przemysłowych. G3 dotyczy zaś urządzeń, które odnoszą się do przesyłania, przechowywania i przetwarzania gazu.
Jeśli zatem monter chce móc obsługiwać instalacje elektryczne w domu, to powinien posiadać uprawnienia oznaczone jako „G1”, a kiedy chce pracować w firmie zewnętrznej – „G2”.
Eksploatacja a dozór
To kolejna, istotna kwestia, odnosząca się do różnic w zakresie uprawnień, jakie powinien posiadać monter podczas wykonywania instalacji elektrycznych. Na świadectwie określa się to w skrócie literami „E” i „D.
Monter, który posiada świadectwo oznaczone literą „E” – jako eksploatacja, może wykonywać czynności związane z obsługą, konserwacją i montażem. Co istotne, każda z tych czynności w sposób odrębny powinna być oznaczona na świadectwie.
Z kolei specjalista o uprawnieniach oznaczonych literą „D” może nadzorować i organizować pracę innych osób, także tych, które mają uprawnienia oznaczone jako „E”.
W praktyce oznacza to, że np. na miejscu budowy powinien być specjalista posiadający uprawnienia oznaczone jako „E” oraz osoba z uprawnieniami „D” – może to być też jedna i ta sama osoba posiadająca obie kwalifikacje.
Zdobądź Uprawnienia SEP i zobacz kurs SEP