Strona główna » Uprawnienia gazowe
Spis treści
ToggleUprawnienia gazowe
Uprawnienia gazowe
Bezpieczeństwo użytkowania instalacji, sieci i urządzeń gazowych zależy zarówno od ich prawidłowego zaprojektowania, jak i właściwej eksploatacji. Ryzyko zagrożenia wzrasta wówczas, gdy na stan techniczny przewodów gazowych negatywnie wpływają inne instalacje w budynku – np. ciepłownicza, elektryczna czy wodociągowa. Nie bez znaczenia pozostają przestrzenno-funkcjonalne cechy pomieszczeń, w tym wysoki poziom zawilgocenia czy obecność związków chemicznych przyczyniających się do korozji. Aby prawidłowo eksploatować sieci, instalacje i urządzenia gazowe, konieczne jest posiadanie odpowiednich uprawnień. Ich zdobycie jest możliwe po odbyciu specjalnego kursu, a następnie zaliczeniu egzaminu kwalifikacyjnego.

Uprawnienia gazowe - kto musi posiadać?
W zakres uprawnień gazowych wchodzą uprawnienia energetyczne z grupy 3 – G3. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Energii, kwalifikacje te dotyczą bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych oraz umożliwiają wykonywanie czynności związanych z gazem. Uprawnienia G3 muszą posiadać osoby obsługujące wszelkiego rodzaju instalacje, sieci i urządzenia gazowe, które wytwarzają, przetwarzają, przesyłają, magazynują oraz zużywają paliwa gazowe. Dotyczy to przede wszystkim urządzeń przeznaczonych do produkcji, przetwarzania, uzdatniania, magazynowania i rozkładania paliw gazowych, a także generatorów gazu, urządzeń przeróbki gazu ziemnego, oczyszczalni gazu, rozlewni i rozprężalni gazu płynnego, mieszalni oraz odazotwni. Kwalifikacje te są niezbędne do obsługi sieci gazowych rozdzielczych o ciśnieniu nieprzekraczającym 0,5 MPa oraz przesyłowych o ciśnieniu powyżej tej wartości, w tym gazociągów, punktów redukcyjnych, stacji gazowych, stacji rozdzielczych i tłoczni gazu. Uprawnienia gazowe G3 zakres mają bardzo szeroki, dlatego wymagane są również w przypadku pracowników obsługujących urządzenia i instalacje gazowe o ciśnieniu poniżej oraz powyżej 5 kPa, turbiny gazowe, przemysłowe odbiorniki paliw gazowych z mocą ponad 50 kW oraz aparaturę kontrolno pomiarową. Kwalifikacje te są niezbędne także u osób eksploatujących urządzenia, sieci i instalacje w zakresie ich konserwacji, montażu, remontów oraz czynności kontrolno-pomiarowych.
Uprawnienia gazowe - praca
Uprawnienia gazowe G3 kierowane są do wielu grup zawodowych. Kwalifikacje te pozwalają na pracę w różnych dziedzinach, ze szczególnym wskazaniem na szeroko rozumianą branżę energetyczną. Ich zdobycie polecane jest również przedsiębiorcom planującym rozpoczęcie działalności gospodarczej w zakresie obsługi i dozoru sieci, instalacji i urządzeń gazowych. Uprawnienia G3 przeznaczone są głównie dla instalatorów, monterów, konserwatorów sprzętów z napędem gazowym, palaczów kotłowych, specjalistów podłączających kuchenki gazowe, odbiorniki i piece oraz pracowników stacji benzynowych. Warto pamiętać, że wykonywanie podstawowych czynności wymaga jedynie posiadania uprawnień w zakresie eksploatacji – G3-E Jeżeli jednak konieczne jest kontrolowanie czynności wykonywanych przez innych pracowników lub samodzielne podpisywanie protokołów, niezbędne okazują się uprawnienia gazowe dozorowe – G3-D. Istnieje oczywiście możliwość nabycie uprawnień G3-E+D, czyli pełnego zakresu. Kwalifikacje te często nazywa się uprawnieniami SEP. Skrót ten odnosi się do Stowarzyszenia Elektryków Polskich, czyli jednego z wielu stowarzyszeń zajmujących się egzaminowaniem i wydawaniem zaświadczeń kwalifikacyjnych w ramach uprawnień energetycznych. Zaliczają się do nich zatem nie tylko uprawnienia gazowe, ale również elektryczne i cieplne.
Kursy gazowe
Kursy na uprawnienia gazowe składają się z części teoretycznej w formie wykładów, które kończy egzamin przed Energetyczną Komisją Kwalifikacyjną. Po jego pomyślnym zdaniu kursant otrzymuje świadectwo kwalifikacji, wymagające odnowienia po upływie 5 lat. Podczas szkolenia poruszane są różne zagadnienia, w tym przepisy ogólne, zasady BHP, metody organizacji pracy przy urządzeniach gazowych G3 i obowiązki osób na określonych stanowiskach – na stanowisku E w zakresie eksploatacji urządzeń, sieci i instalacji gazowych, a na stanowisku D również ich dozoru. Kursy te prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, która dysponuje odpowiednim doświadczeniem zawodowym oraz bogatą wiedzą merytoryczną. Instruktorzy udzielają uczestnikom zajęć wielu cennych wskazówek, niezwykle przydatnych podczas egzaminu przed Energetyczną Komisją Kwalifikacyjną. Uprawnienia gazowe otrzymują wyłącznie ci słuchacze, którzy zdobędą pozytywny wynik.