Strona główna » Uprawnienia SEP G2
Spis treści
ToggleUprawnienia SEP G2
Co dają nam uprawnienia elektroenergetyczne SEP i jak je zdobyć?
Czy wiesz, że uprawnienia elektroenergetyczne SEP są aktualnie jedną z najbardziej cenionych kwalifikacji? Jeśli je posiadasz, to drzwi do zrobienia prawdziwej kariery stoją przed Tobą otworem. Ciekawy jest również fakt, że jest to jeden z najbardziej cenionych zawodów na polskim rynku, co przekłada się również na zarobki. Co zrobić, aby móc uzyskać szansę na rozwój zawodowy, za którym idzie niewątpliwie godne wynagrodzenie? Jednym z pierwszych kroków jest zapisanie się na kurs SEP, który za zadanie ma przygotować Cię do bezproblemowego zdania egzaminu, po którym uzyskasz uprawienia energetyczne.

Kto może uzyskać uprawnienia energetyczne?
Zaskakująca może być informacja, że uprawienia te nie są zarezerwowane dla specjalistów energetyki. Do ich zdobycia uprawniona jest każda osoba, która wyrazi chęć uczestnictwa w kursie SEP, a następnie uzyska pozytywny wynik w państwowym egzaminie przeprowadzanym przez Komisję Kwalifikacyjną powoływaną dzięki Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki. Jednak, aby zapisać się kurs, musisz spełniać dwa podstawowe warunki, jakimi są:
– ukończone 18 lat najpóźniej w dniu rozpoczęcia kursu,
– ukończona szkoła podstawowa.
Jak widać do uzyskania uprawnień nie jest potrzebna, ani szkoła średnia, ani matura, ani tym bardziej studia wyższe. Po ukończeniu szkolenia i zaliczeniu egzaminu następuje przyznanie uprawnień energetycznych, cieplnych lub gazowych. Wszystko zależy od tego, która grupa kwalifikacji została przez Ciebie wybrana.
Co daje uprawnienie SEP do 1kV?
Uprawnienia SEP możemy podzielić na trzy główne kategorie:
1. Grupa G1 – kwalifikacje energetyczne, które możliwe są do zdobycia po ukończeniu kursu na elektryka oraz uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu SEP. Dzięki tym uprawieniom możliwe jest wykonywanie prac, które związane są z dozorem urządzeń elektrycznych oraz instalacjami i sieciami elektroenergetycznymi, które mogą wytwarzać, przetwarzać, przesyłać i zużywać energię elektryczną.
2. Grupa G2 – kwalifikacje cieplne, które niezbędne są fachowcom, którzy zajmują się pracami eksploatacyjnymi, dozorem urządzeń oraz instalacji i innych urządzeń energetycznych, a także sieci cieplnych, które wytwarzają, przetwarzają, przesyłają oraz zużywają ciepło. Co ciekawe jest to paradoksalnie kwalifikacja, która nie cieszy się dużym zainteresowaniem. Dlaczego paradoksalnie? Ponieważ na polskim rynku brakuje pracowników mających uprawienia w tym zakresie. Krajowa sieć ciepłownicza podlega licznym modernizacjom, praktycznie na terenie całego kraju, co wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na tego typu specjalistów, mających uprawienia cieplne.
3. Grupa G3 – kwalifikacje gazowe, które również są aktualnie bardzo pożądane na polskim rynku pracy. Osoby posiadające te uprawnienia mogą zajmować się pracami, które związane są z eksploatacją oraz dozorem urządzeń, a także instalacji oraz sieci gazowych, które wytwarzają, przetwarzają, przesyłają i zużywają paliwa gazowe.
Ile trwa kurs G2 i na czym polega?
Czas trwania kursu bez względu na to, którą z grup wybierzemy to jedynie kilka godzin. Jest to więc kwalifikacja, którą mamy szansę otrzymać bardzo szybko, a która realnie wpłynie na poszerzenie naszych uprawnień. Sam egzamin ma formę ustną i może zakończyć się wynikiem pozytywnym lub negatywnym, oznacza to, że nie uzyskamy za niego oceny. Jeśli uzyskamy wynik pozytywny, w ciągu 14 dni zostanie nam wydane świadectwo kwalifikacyjne. Jeśli nie uda nam się zdać egzaminu, nic straconego, mamy bowiem możliwość przystąpienia do niego kolejny raz. Aktualna cena przystąpienia do egzaminu na uprawnienia elektryczne do 1 KV to 260 zł brutto. Nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów związanych z wydaniem certyfikatu. Należy jednak pod uwagę wziąć koszt kursu, który może być różny w zależności od miejsca, gdzie będzie się on odbywał oraz liczby uczestników.
G2 uprawnienia - co realnie nam one dają?
Szkolenie SEP G2 jest skierowane przede wszystkim do osób, które pragną wspinać się po ścieżce kariery, zdobywając umiejętności i kwalifikacje, którą są aktualnie bardzo pożądane przez pracodawców w całej Polsce. Kurs ten przeznaczony jest nie tylko dla pracowników, ale również dla przedsiębiorców, którzy pragną inwestować w podnoszenie kwalifikacji przez swoich pracowników.
Uprawnienia G2 - w jakich branżach się przydadzą?
Uprawnienia elektroenergetyczne G2 jest to bardzo ważna kwalifikacja dla osoby, która pragnie podnosić swoje umiejętności w zakresie związanym z eksploatowaniem oraz dozorem wszelkich urządzeń energetycznych, oraz instalacji i sieci energetycznych. Jest to szczególnie często wymagana kwalifikacja dla zawodów takich jak:
– serwisanci,
– palacze kotłów,
– instalatorzy,
– monterzy.
Zakres branż jest praktycznie nieograniczony. Coraz więcej firm potrzebuje, chociażby monterów, którzy zajmą się instalacjami energetycznymi oraz serwisem tego typu urządzeń.