Co dają nam uprawnienia na wózki widłowe i jak je zdobyć?

O wózkach widłowych słyszał chyba każdy, jednak nie każdy wie, że istnieje coś takiego jak „wyścigi wózków widłowych”. Nie poruszają się one oczywiście tak szybko, jak w przypadku wyścigów samochodowych, ale osiągają prędkość nawet 30 km/h. Co ciekawe wyścigi te potrafią wzbudzić naprawdę wiele emocji. Jednak co jest nam potrzebne, aby móc poruszać się wózkiem widłowym i do czego w sumie nam się te uprawienia przydadzą?

Kurs na wózki widłowe - na czym polega i ile trwa?

Aby móc kierować wózkiem widłowym niezbędne jest uzyskanie odpowiednich kwalifikacji, dlatego należy odbyć kurs na wózek widłowy. . Sam czas trwania kursu nie jest wcale długi i nie powinien nam zająć dłużej niż tydzień. Egzamin złożony jest z dwóch oddzielnych części: praktycznej oraz teoretycznej. Jeśli uda nam się uzyskać pozytywny wynik z obu, otrzymamy zaświadczenie kwalifikacyjne oraz na nasz wniosek tzw. UDT CERT wydawany w języku angielskim. Jest to bardzo ważne, jeśli szukamy pracy poza granicami naszego kraju lub jeśli nasz pracodawca nie jest firmą polską.

Niezwykle ważny jest fakt, że aby móc obsługiwać wózek widłowy, niezbędne jest posiadanie odpowiedniego uprawnienia. Obowiązek ten został zawarty w stosownym rozporządzeniu. Dokumentem pozwalającym nam, zgodnie z przepisami prawa polskiego, na operowanie wózkiem jezdniowym jest :
– Zaświadczenie kwalifikacyjne UDT, które zostaje wydane przez Urząd Dozoru Technicznego, po uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu. Niestety samo wydanie zaświadczenia przez ośrodek, w którym odbyliśmy szkolenie to jedynie informacją o tym, że odbyliśmy kurs, który zatwierdzony został przez Urząd Dozoru Technicznego.

Uprawnienia na wózki widłowe może uzyskać osoba pełnoletnia, która pozytywnie przeszła badania lekarskie i uzyskała potwierdzenie zdolności do podjęcia pracy. Koniecznym warunkiem jest również potwierdzenie ukończenia odpowiedniego kursu przygotowawczego.

Jak długo ważne są uprawienia na wózki widłowe?

Uzyskane uprawnienia do kierowania wózkiem widłowym są terminowe i ulegają przedawnieniu. W praktyce oznacza to, że uprawnienia te trzeba odnawiać co 10 lat. Nie może on zostać również cofnięty nawet w przypadku utraty prawa jazdy na skutek zdobycia zbyt wielu punktów karnych.

Co ważne kwalifikacja może zostać uznana przez państwa Unii Europejskiej na przykład Niemcy. Nie oznacza to jednak, że na sto procent tak będzie. Czasami pracodawcy mogą wymagać odbycia dodatkowego szkolenia, co jednocześnie pozwala pracownikowi na poznanie dodatkowych zagadnień. Takie kursy zazwyczaj trwają jedynie jeden lub maksymalnie dwa dni. Istnieje również możliwość, że zostaną nam zlecone dodatkowe badania lekarskie.

Uprawnienia na wózki widłowe - w jakich branżach szukać pracy?

Odbyty kurs na wózki widłowe i zdobyte uprawienia są niebywałą zaletą w wielu miejscach pracy, dlatego osoby, które mogą pochwalić się kwalifikacjami w CV, nie powinny mieć większych trudności w znalezieniu satysfakcjonującej pracy. Zapotrzebowanie na pracowników tego typu jest duże przede wszystkim we wszelkich zakładach przemysłowych, w których realizowany jest przeładunek. Szczególne zapotrzebowanie wykazują zakłady, w których taki przeładunek odbywa się cały czas. Podobnie sprawa ma się w przypadku magazynów oraz coraz częściej powstających centrów dystrybucyjnych. Wiele miejsc pracy oferują również firmy handlowe, a także firmy przewozowe i kurierskie.

Zdobycie uprawnień na wózki widłowe daje nam szansę nie tylko na zdobycie zatrudnienia, ale również na uzyskanie o wiele większych zarobków. Wykwalifikowanym pracownikom oferowane są lepsze warunki zatrudnienia. Dodatkowo ciekawym rozwiązaniem jest znalezienie pracy za granicą. Szczególnie jeśli możemy pochwalić się biegłą znajomością języka obcego. Chętnie wybieranymi kierunkami pracy są Niemcy, Holandia oraz Belgia. Ponadto wymagania do rozpoczęcia kursu nie są wygórowane, dlatego trochę samozaparcia i chęci wystarczy, aby zdobyć kwalifikację, która nie przedawni się, a pozwoli nam negocjować lepsze zarobki przez cały okres naszej pracy zawodowej.