Praca na stanowisku operatora suwnic

Praca operatora suwnic to zajęcie związane z przebywaniem na znacznej wysokości i koniecznością przenoszenia towarów, elementów i innych rzeczy w sposób pionowy i poziomy. Co ciekawe, suwnice mają naprawdę ogromne wymiary, a największa tego typu maszyna na świecie znajduje się w chińskiej stoczni Yantai Raffles. Jest tak ogromna, że mógłby się pod nią zmieścić stadion piłkarski! Jeszcze inną ciekawostką jest największy udźwig suwnicy – to właśnie te maszyny posiadają bowiem udźwig o największej sile jaką stworzyły ludzkie ręce – dochodzący aż do 20 000 ton (Jest to tzw. bezpieczna masa załadunkowa). Rekord świata wynosi aż 20 133 tony z rzeczą, którą podniesiono na wysokość, bagatela – 30 metrów. Była to barka wypełniona wodą. Zacznijmy, jednak od początku, wskazując czym są suwnice, jakie mają zastosowanie oraz kto i kiedy powinien zdecydować się wykonać kurs na operatora suwnic.

kurs na operatora suwnic nowy sącz TISBUD

Czym są suwnice?

Suwnice to, najprościej mówiąc, maszyny o dużych rozmiarach, będące rodzajem dźwigni. Mają zastosowanie w branży budowlanej, przemysłowej i w portach morskich. Posiadają ruchomą część, którą jest most, przesuwany po specjalnie do tego wyznaczonych torach w poziomie. Konstrukcja suwnic wyposażona jest również we wciągarkę, która przesuwa się po tzw. moście. Dzięki niej oraz części ruchomej suwnica jest wstanie szybko przenosić różne towary i rzeczy – zarówno w osi pionowej jak i poziomej.

Rodzaje suwnic i ich zastosowanie

Suwnice dzieli się z uwagi na rodzaj pracy do jakiej się je wykorzystuje. I tak, do rodzajów suwnic zaliczamy:
– suwnice bramowe;
– suwnice półbramowe;
– suwnice kolumnowe;
– suwnice pomostowe;
– suwnice konsulowe (wspornikowe);
– suwnice modułowe;
– suwnice podwieszane

Operator suwnicy praca - na czym polega?

Za obsługę suwnic odpowiada operator. Praca na stanowisku operatora suwnic polega na bezpiecznym załadowaniu i przeniesieniu towarów lub rzeczy w miejsce docelowe. Jest to odpowiedzialne zajęcie, ponieważ zazwyczaj operator ma do czynienia z ciężkimi produktami i musi dbać nie tylko o własne bezpieczeństwo, ale też o ochronę przewożonych materiałów. Dlatego też, by wykonywać ten zawód konieczne jest spełnienie szeregu warunków oraz wykonanie kursu, który pozwala na pracę na stanowisku operatora.

Kurs na suwnicę - kiedy warto go wykonać?

Jeśli chcemy pracować na stanowisku operatora suwnic to konieczne jest wykonanie kursu, składającego się z części teoretycznej i praktycznej. W ten sposób można nabyć uprawnienia niezbędne do wykonywania tej pracy.
Kurs odbywa się w dwóch wariantach – albo jest to kurs typu IIS, który daje uprawnienia do pracy z żurawiami stacjonarnymi oraz wciągarkami i wciągnikami ogólnego przeznaczenia, które są obsługiwane w sposób bezprzewodowy lub z poziomu roboczego, albo kurs w kategorii IS. Jest to druga kategoria dla operatorów suwnic, która pozwala obsługiwać suwnicę z maszyny, bezprzewodowo oraz z poziomu roboczego. By podejść do kursu, a następnie pracować jako operator suwnic, kandydat musi spełnić kilka warunków:
– Przede wszystkim mieć ukończone 18 lat i posiadać co najmniej podstawowe wykształcenie;
– Kandydat na operatora suwnic musi ponadto wykonać podstawowe badania lekarskie, które dowiodą, że nie ma przeciwskazań do wykonywania tego zawodu;
– Osoba, która chce pracować jako operator suwnic musi też odbyć kurs – w części praktycznej i teoretycznej.

Kurs teoretyczny i praktyczny na operatora suwnic - na czym polega?

Kurs operatora suwnic wiąże się z nabyciem wiedzy o przepisach BHP, które obowiązują każdą osobę pracującą na tym stanowisku. Kursant w trakcie nauki poznaje też rodzaje maszyn, jakie podlegają pod Urząd Dozoru Technicznego i z jakimi będzie pracował oraz zakres obowiązków operatora suwnic nie tylko podczas pracy, ale i przed jej rozpoczęciem i po zakończeniu. Zapoznaje się również z przepisami Dozoru Technicznego, które wskazują praktyczny sposób użytkowania suwnic.
Z kolei część praktyczna kursu polega na poznaniu zagadnień związanych z teorią oraz nauce obsługi samych suwnic.
Całość kursu kończy egzamin państwowy, którego pozytywny wynik daje możliwość podjęcia pracy na stanowisku operatora suwnic. Praca operatora suwnicy to ciekawe zajęcie, które dla wielu osób może być atrakcyjne także z uwagi na dość wysokie wynagrodzenie. Średnia płaca operatora suwnicy wynosi obecnie od ok. 3 do 5 tys. zł. brutto. Choć początki są, więc trudne i kosztowne, bo trzeba też zapłacić za kurs, jednak jest to wydatek, który szybko się zwraca, a w zamian zyskuje się ciekawą pracę na wiele lat.