Maszyną niezbędną na placu budowlanym, gdzie  powstają osiedla mieszkaniowe, wysokie wieżowce czy budynki przemysłowe i inne obiekty jest żuraw wieżowy. Obecnie wykorzystuje się go przy większości dużych inwestycji budowlanych. Czy zastanawialiście się kiedyś, jednak jak wygląda transport, montaż i demontaż tych spektakularnych urządzeń ?

Ile kosztuje kurs na żurawia?

Montaż żurawia wieżowego

Montując żuraw wieżowy, na terenie budowy, zazwyczaj wymagane jest wsparcie żurawi pomocniczych, np. żurawi samochodowych. Montaż polega na precyzyjnym i dokładnym spasowaniu poszczególnych elementów wieży dźwigu. Etap ten jest bardzo istotny, gdyż wpływa to na późniejszą pracę oraz stabilność urządzenia.

Jak przebiega montaż żurawia budowlanego

Montaż zaczyna się od zakotwiczenia podstawy żurawia w podłożu. Jego podstawę z reguły stanowi kotwa fundamentowa bądź podstawa krzyżowa. Odpowiednio zakotwiczona w podłożu podstawa zostaje ustabilizowana, wypoziomowana a na końcu zalana w cementowym fundamencie. Po ustabilizowaniu  podstawy przy pomocy żurawi samojezdnych wznoszone są elementy wieży.

Demontaż żurawia wieżowego

Zmiana miejsca budowy wymaga przetransportowania maszyny. Zanim to się stanie ze względu na wielkie gabaryty urządzenia, najpierw należy go zdemontować.

By zdemontować dźwig, muszą panować odpowiednie warunki atmosferyczne, nie może wiać zbyt silny wiatr. Do demontażu służy specjalna klatka zamocowana na wieży, przy pomocy której można będzie wyciągać poszczególne elementy, które żuraw sam będzie zwoził na dół, tak jakby samodzielnie się rozbierał. Aby zacząć wyjmować segmenty wieży najpierw należy je rozłączyć. Robotnicy muszą wybić bolce trzymające konstrukcje. Po wyciągnięciu bolców mocujących jedyną siłą trzymającą żuraw w całości jest grawitacja. Klatka montażowa opiera się na dolnej części wieży, siłownik hydrauliczny lekko podnosi górę dźwigu. Najwyższy segment wieży zostaje w ten sposób uwolniony i można go wysunąć na bok.  Cały ciężar wysięgnika, przeciwwagi oraz kabiny operatora spoczywa teraz na siłowniku. Po chwili górna cześć żurawia zjeżdża w dół, zajmując miejsce znajdującego się na boku segmentu. Klatka montażowa nasuwa na wieży górna cześć żurawia i siłownik nie przenosi już jego ciężaru. W ten sposób dźwig staje się niższy o kilka metrów, procedura zostaje kilkukrotnie powtórzona. Na koniec wysięgnik wisi podwieszony do innego dźwigu, by dokończyć demontaż ostatniego elementu.

Zapisz się na kurs na żurawia już teraz!