Zawody deficytowe w roku 2021

Zaowdy deficytowe to dobra podpowiedź dla nie zdecydowanych, będących na etapie wyboru kierunku zawodowego. Wybierając ścieżkę zawodową, sugerujemy się tym na jaki zawód jest akurat zapotrzebowanie na rynku.

W ostatnich latach nastąpiło wiele zmian na rynku pracy, niektóre z nich pandemia znacząco przyspieszyła. Przez pandemię mocno rozwinęła się branża e-commerce generując tym samym wysokie zapotrzebowanie na fachowców z branży IT, ale nie tylko. Polska będąca potęgą Europy w branży przewozowej, stale cierpi na niedobór blisko 50 000 kierowców.

zawód deficytowy

Raport "Barometru Zawodów"

Według raportu z najnowszego „Barometru zawodów” wynika, że w każdym z województw odnotowuje się braki na poniższe zawody:

· Pielęgniarki oraz położne

· Operatorzy maszyn do robót ziemnych

· Spawacze

· Kierowcy samochodów ciężarowych oraz ciągników siodłowych

O ile w kwestii zawodów, jakimi są pielęgniarstwo i położnictwo, duży wpływ na deficytowość tych zawodów ma sytuacja płacowa w państwie. Jednak jeżeli mowa o kierowcach i operatorach maszyn często problemem są wysokie koszty uzyskania uprawnień. Warto wtedy poszukać programów wsparcia, jak np. dofinansowania do kursów zawodowych

Zawód spawacza jest dość szerokim pojęciem, obejmującym wiele profesji z zakresu spawalnictwa. Zapotrzebowanie na rynku pracy powinno być zaspokojone za sprawą szkolnictwa zawodowego, jednak tak się nie dzieje, a osoby chcące zdobyć kwalifikacje spawacza zazwyczaj robią to na własną rękę, w ośrodkach szkoleniowych.

Inne zawody, o wysokim zapotrzebowaniu na rynku pracy

Warto jednak wspomnieć, że w dalszym ciągu widoczne jest wysokie zapotrzebowanie, na pracowników w zawodach:

Zainteresowanych zdobywaniem lub poszerzaniem kwalifikacji zawodowych w zakresie obsługi maszyn budowlanych, transportu bliskiego, spawalnictwa, a także kursów na stanowisko magazynier, zapraszamy do zapoznania się z ofertą Ośrodka Szkoleniowego Tisbud.