Kruszarka - czym jest i kto ją obsługuje?

Kruszarka jest urządzeniem, które bywa wykorzystywane podczas usuwania odpadów wielkogabarytowych, a także wydobywania różnego rodzaju kruszyw. Nie są to jednak jedyne zastosowania tej maszyny. Czym dokładnie jest kruszarka, jakie są jej rodzaje i kto może operować pracą takiego urządzenia?

Kruszarka - specjalistyczne urządzenie budowlane

Kruszarka jest urządzeniem, dzięki któremu możliwe jest rozdrobnienie dużych skał w mniejsze fragmenty – kamienie, żwir, a w przypadku niektórych urządzeń nawet pył. Podstawowym zadaniem kruszarki jest zmniejszenie objętości surowców w celach przemysłowych, jednak mogą one być wykorzystywane również podczas wywozu dużych odpadów. Dzięki ich rozdrobnieniu możliwe jest zdecydowanie łatwiejsze (a przy tym zazwyczaj dużo mniej kosztowne) wywiezienie rozkruszonych materiałów.

Podczas kruszenia dochodzi do przekazania siły za pomocą mechanicznej przewagi (z wykorzystaniem materiałów wykonanych z takich cząsteczek, które charakteryzują się znacznie wyższą odpornością na odkształcenia) do kruszywa, które ma zostać zniszczone. Jest to możliwe, gdyż cząsteczki w kruszarce są odporne na uszkodzenia i odkształcenia w dużo wyższym stopniu niż kruszywo poddawane obróbce.

Jakie można wskazać rodzaje kruszarek?

Rozmaite materiały charakteryzują się różnym stopniem twardości, a co za tym idzie – wymagają zastosowania odmiennej siły. W związku z tym powstało kilka rodzajów kruszarek, które umożliwiają efektywne rozdrabnianie materiałów. Wśród nich można wskazać:

– kruszarki szczękowe – są one przeznaczone do rozdrabniania materiałów o twardości od miękkich do bardzo twardych. Zazwyczaj znajduje zastosowanie w recyklingu, a także wydobyciu rozmaitych materiałów, takich jak piasek czy żwir, jak również w ciężkich hutnictwie;

– kruszarki stożkowe – te maszyny nie są przeznaczone do rozdrabniania miękkich materiałów, sprawdzą się natomiast w przypadku tworzyw średnio twardych lub twardych. Są doskonałym wyborem do wydobywania piasku, żwiru i innych materiałów;

– kruszarka udarowa pozioma – może być używana do materiałów o każdym stopniu twardości. Podobnie jak kruszarka stożkowa, sprawdzi się podczas wydobywania żwiru, piasku oraz innych materiałów;

– pionowa kruszarka udarowa – tę kruszarkę można przeznaczyć do wydobywania materiałów o minimalnie średniej twardości. Oprócz wydobycia, jest także świetnym wyborem do recyklingu;

– łyżka krusząca – brak jest ograniczeń co do twardości kruszonego materiału, a urządzenie może być wykorzystane między innymi do wydobywania piasku, żwiru oraz innych materiałów.

Wskazane rodzaje kruszarek różnią się między sobą nie tylko przeznaczeniem, ale również rozmiarem, jednak nie wymagają przechodzenia odrębnych kursów do tego, by móc je obsługiwać – wystarczy jeden kurs na operatora.

Operator kruszarki - czyli ktoś, kto kieruje tą maszyną

Pracą kruszarki kieruje operator. Aby móc podjąć się tego zadania, należy uzyskać uprawnienia w trakcie kursu, którego koszt – w zależności od dokładnego regionu Polski, w którym ma być wykonany – może wahać się od około 900 do nawet 1500 zł. Tego typu kurs posiada część teoretyczną oraz praktyczną, podczas której można przećwiczyć faktyczną obsługę urządzenia.

Jest to stanowisko, nad którym zdecydowanie warto się zastanowić, zwłaszcza jeśli zależy nam na uczciwym, dobrym wynagrodzeniu. Osiągane przez takie podmioty jak operator kruszarki zarobki mogą sięgać nawet 5000-5500 zł brutto, a w niektórych regionach kraju (tam, gdzie zapotrzebowanie jest większe) zarobki bywają jeszcze wyższe.