Deficyt operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych

Pojawia się coraz więcej zawodów, w których trudno o dobrego pracownika. Prawdopodobnie występuje korelacja pomiędzy występującym wśród rodziców dzieci z końca lat 90-tych przekonaniem, że wyższe wykształcenie jest gwarancją sukcesu, a przeświadczeniem, że zawody fizyczne są słabo opłacane. Między innymi z tego względu występuje deficyt operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych na terenie całego kraju.

Jak wygląda zapotrzebowanie na pracowników tego typu w skali kraju?

Postępująca mechanizacja wpłynęła na ułatwienie pracy wielu podmiotów, jednak nie sprawiła, że stały się one zbędne. W związku z tym operatorzy sprzętu do robót ziemnych oraz mechanicy zajmujący się jego naprawą, są pożądaną kategorią pracowników.

Obserwując mapę prognozującą zapotrzebowanie na pracowników można jasno stwierdzić, że w skali całego kraju, istnieje stałe, znaczące zapotrzebowanie na operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych. Popyt przewyższa podaż, a co za tym idzie – stawki na wyżej wspomnianych stanowiskach są korzystne, a pracownicy są intensywnie poszukiwani przez pracodawców.

Jakie kursy operatorów sprzętu budowlanego warto zrobić?

Osoby, które chcą wstrzelić się w tę niszę i znaleźć zatrudnienie za godne pieniądze, powinny rozważyć zrobienie kursu na operatora budowlanego powszechnie wykorzystywanych sprzętów. Kursy na operatorów maszyn przeznaczonych do robót ziemnych można podzielić na trzy klasy specjalności.

Wśród kursów pierwszej klasy znajdują się szkolenia na obsługę koparek jednonaczyniowych, wielonaczyniowych, spycharek, równarek, ładowarek jednonaczyniowych oraz zgarniarek. To maszyny najpowszechniej wykorzystywany na różnego rodzaju budowach, stąd najniższy stopień specjalności.

Klasa druga to sprzęty nieco rzadziej stosowane w pracach ziemnych, jednak wciąż dość powszechnie spotykane. Wśród nich można wskazać między innymi pogłębiarki jednoczerpakowe pływające, pogłębiarki wieloczerpakowe pływające, wiertnice (przeznaczone dla technologii bezwykopowych) oraz palownice.

Trzecia klasa specjalności przy kursach dla operatorów maszyn do robót ziemnych, do szkolenia dla pracowników obsługujących takie sprzęty jak koparkospycharki, koparkoładowarki, koparki jednonaczyniowe, spycharki, wiertnice dla technologii bezwykopowych, koparki wielonaczyniowe łańcuchowe do rowów, ładowarki jednonaczyniowe, urządzenia wibracyjne do pogrążania i wyrywania czy pogłębiarki ssące śródlądowe. 

Istnieją również trzy rodzaje kursów, które nie są przypisane do żadnej z powyższych klas specjalności. Wśród nich można wskazać szkolenie na operatora kafarów czy wiertnic do kotwi, które nie są typowymi kursami – tych stanowisk jest po prostu zdecydowanie mniej.

Zarobki operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych

Dokładne zarobki takich osób mogą różnić się od rodzaju obsługiwanego urządzenia, a także regionu Polski. Zasadniczo jednak, operatorzy i pracownicy związani z naprawą sprzętu przeznaczonego do wykonywania robót ziemnych mogą liczyć na zarobki rzędu około 3800 do nawet 5800 zł brutto w przypadku operatorów koparek,a zgodnie z danymi strony wynagrodzenia.pl – maksymalna kwota zarobków brutto może sięgać nawet niespełna 6 tysięcy złotych.

Jak widać, to stanowiska, na których można zarobić zdecydowanie więcej niż na przykład w sklepie, a nawet w wielu korporacjach. Warto zatem zdecydować się na zainwestowanie w kurs, dzięki któremu dochody znacząco wzrosną, a tym samym poprawi się również poziom satysfakcji płynącej z wykonywanej pracy i życia w ogóle.